NASCAR Home Tracks

Google+ Twitter Facebook rss

Whelen All-American Series: Regional Champions 1982-2004

Atlantic

Year Champion
2004 Steve Blackburn, Prestonsburg, Ky.
2003 Mark McFarland, Winchester, Va.
2002 Wade Day, Elizabethton, Tenn.
2001 Brandon Butler, Richmond, Va.
2000 Nick Woodward, High Point, N.C.
1999 Danny Edwards, Poquoson, Va.
1998 Charles Powell III, Moncks Corner, S.C.
1997 Allen Chinners Jr., Summerville, S.C.
1996 Wes Troup, Riverdale, Md.
1995 Jon Compagnone Jr., Orange City, Fla.
1994 David Rogers, Orlando, Fla.
1993 Jerry Williams, Summerville, S.C.
1992 Mike Love, Pendegrass, Ga.
1991 Sean Graham, Moncks Corner, S.C.
1990 Dave Pletcher, Clearwater, Fla.
1989 Jimmy Hatchell, Florence, S.C.
1988 Robert Powell, Moncks Corner, S.C.
1987 Mike Love, Pendegrass, Ga.
1986 Robert Powell, Moncks Corner, S.C.
1985 Charles Powell III, Moncks Corner, S.C.
1984 David Into, Hardeeville, S.C.
1983 Mike Alexander, Franklin, Tenn.
1982 Ronnie Sanders, Fayettville, Ga.

Note: Was Southeast from 1982-88; Eastern Seaboard from 1989-95; Atlantic Seaboard from 1996-2001; Atlantic from 2002-04

East Coast

Year Champion
2004 Mark Wertz, Virginia Beach, Va.
2003 Mark Wertz, Virginia Beach, Va.
2002 Jamey Caudill, Four Oaks, N.C.
2001 Philip Morris, Ruckersville, Va.
2000 Wade Day, Blountville, Tenn.
1999 Shane Huffman, Claremont, N.C.
1998 Pete Silva, Leicester, N.C.
1997 Dexter Canipe, Claremont, N.C.
1996 Steve Howard, Greer, S.C.
1995 Phil Warren, Norfolk, Va.
1994 Barry Beggarly, Pelham, N.C.
1993 Barry Beggarly, Pelham, N.C.
1992 Micheal Ritch, High Point, N.C.
1991 Johnny Rumley, Winston-Salem, N.C.
1990 Max Prestwood, Lenoir, N.C.
1989 Robert Pressley, Asheville, N.C.
1988 Robert Pressley, Asheville, N.C.
1987 Robert Pressley, Asheville, N.C.
1986 Bubba Adams, Chesapeake, Va.
1985 Elton Sawyer, Chesapeake, Va.
1984 Elton Sawyer, Chesapeake, Va.
1983 Sam Ard, Asheboro, N.C.
1982 Sam Ard, Asheboro, N.C.

Note: Was Mid Atlantic from 1982-1995; Blue Ridge from 1996-2001; East Coast from 2002-2004

Heartland

Year Champion
2004 Andy Bozell, Portage, Mich.
2003 Tom Seets Sr., Granite City, Ill.
2002 Billy Tuckwell, Metamora, Ill.
2001 John O'Neal, Kansas City, Mo.
2000 Jim Leka, Illiopolis, Ill.
1999 Jeff Leka, Buffalo, Ill.
1998 Joe Buford, Franklin, Tenn.
1997 Andy Kirby, Nashville, Tenn.
1996 Larry Phillips, Springfield, Mo.

Mid-America

Year Champion
2002 Kyle Berck, Marquette, Neb.
2001 Rick Bilderback, Rockton, Ill.
2000 Gary Webb, Bluegrass, Iowa
1999 Gary Webb, Bluegrass, Iowa
1998 Steve Murgic, Rosemount, Minn.
1997 Paul Proksch, Stoddard, Wis.
1996 Mike VanSparrentak, Kalamazoo, Mich.
1995 Dale Planck, Homer, N.Y.
1994 Dale Planck, Homer, N.Y.
1993 Larry Phillips, Springfield, Mo.
1992 Larry Phillips, Springfield, Mo.
1991 Larry Phillips, Springfield, Mo.
1990 Mike Wallace, St. Louis, Mo.
1989 Larry Phillips, Springfield, Mo.

Midwest

Year Champion
2004 Charlie Menard, Eau Claire, Wis.
2003 Kyle Berck, Marquette, Neb.
2002 Clint Bowyer, Emporia, Kan.
2001 Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa
2000 Joe Kosiski, Omaha, Neb.
1999 Joe Kosiski, Omaha, Neb.
1998 Kyle Berck, Marquette, Neb.
1997 Jeff Martin, Elko, Minn.
1996 Steve Boley, Oxford, Iowa
1995 Ray Guss Jr., Milan, Illl.
1994 Mark Burgtorf, Quincy, Ill.
1993 Steve Boley, Oxford, Iowa
1992 Joe Kosiski, Omaha, Neb.
1991 Ray Guss Jr., Milan, Illl.
1990 Ray Guss Jr., Milan, Illl.
1989 Ray Guss Jr., Milan, Illl.
1988 Dale Fischlein, Davenport, Iowa
1987 Roger Dolan, Lisbon, Iowa
1986 Joe Kosiski, Omaha, Neb.
1985 Steve Kosiski, Omaha, Neb.
1984 Ken Walton, Viola, Iowa
1983 Roger Dolan, Lisbon, Iowa
1982 Tom Hearst, Muscatine, Iowa

Note: Was Central from 1982-1995; Midwest from 1996-2004

New England

Year Champion
2004 Ricky Wolf Jr., Northwood, N.H.
2003 Dennis Gada, Salem, Conn.
2002 Peter Daniels, Lebanon, N.H.
2001 Ted Christopher, Plainville, Conn.
2000 Ted Christopher, Plainville, Conn.
1999 Jerry Marquis, Broad Brook, Conn.
1998 Bobby Gahan, Barrington, N.H.
1997 Jimmy Broderick, Brookfield, Conn.
1996 Dale Planck, Homer, N.Y.

Northeast

Year Champion
2004 Doug Hoffman, Allentown, Penn.
2003 Ed Dauchenhausen, Danbury, N.Y.
2002 Buck Catalano, Ontario, N.Y.
2001 Vern Bliss, Arcade, N.Y.
2000 Richard Mitchell, Bruceton Mills, W.V.
1999 Richard Mitchell, Bruceton Mills, W.V.
1998 George Kent Jr., Horsehead, N.Y.
1997 Jeff Dunmyer, Friedens, Penn.
1996 John Blewett III, Howell, N.J.
1995 Jeff Wildung, Nassau, Minn.
1994 Charlie Cragan, Hopewell, Penn.
1993 Charlie Cragan, Hopewell, Penn.
1992 Charlie Cragan, Hopewell, Penn.
1991 Jerry Marquis, Enfield, Conn.
1990 Steve Peles, Glen Campbell, Penn.
1989 Jan Leaty, Williamson, N.Y.
1988 Glenn Gault, Hubbard, Ohio
1987 Steve Peles, Glen Campbell, Penn.
1986 George Kent, Horsehead, N.Y.
1985 Richie Evans, Rome, N.Y.
1984 Richie Evans, Rome, N.Y.
1983 Richie Evans, Rome, N.Y.
1982 Richie Evans, Rome, N.Y.

Northwest

Year Champion
2004 Jerry Roberton, Arvado, Colo.
2003 Jerry Roberton, Arvado, Colo.
2002 Roger Avants, Littleton, Colo.
2001 Tom Moriarity, Monroe, Wash.
2000 Jerry Robertston, Arvada, Calif.
1999 Darren Shaw, Portland, Ore.
1998 Ed Kosiski, Omaha, Neb.
1997 Bruce Yackey, Greeley, Colo.
1996 Eddy McKean, Jerome, Id.
1995 Mel Walen, Shakopee, Minn.
1994 John Knaus, Rockford, Ill.
1993 Mel Walen, Shakopee, Minn.
1992 Steve Murgic, Rosemount, Minn.
1991 Eddy McKean, Jerome, Id.
1990 Jeff Hinkemeyer, St. Cloud, Minn.
1989 Kevin Nuttleman, Bangor, Wis.

Note: Was Great Northern from 1989-1995; Great West from 1996-2001; Northwest from 2002-2004

Pacific Coast

Year Champion
2001 Aaron Days, Turlock, Calif.
2000 Mark Welch, Orangeville, Calif.
1999 Mark Welch, Orangeville, Calif.
1998 Mike Ray, Las Vegas, Nev.
1997 Bobby Hogge, Salinas, Calif.
1996 Bobby Hogge, Salinas, Calif.
1995 Larrry Phillips, Springfield, Mo.
1994 Larrry Phillips, Springfield, Mo.
1993 Robert Miller, San Jose, Calif.
1992 Steve Hendren, Santa Cruz, Calif.
1991 Ron Bradley, Pasco, Wash.
1990 Jeff Silva, Aptos, Calif.
1989 Bobby Hogge, Salinas, Calif.
1988 Ed Sans Jr., Santa Clara, Calif.
1987 Bob Fox, Bremerton, Wash.
1986 Doug McCoun, Prunedale, Calif.
1985 Doug McCoun, Prunedale, Calif.
1984 Jim Pettit II, Seaside, Calif.
1983 Dave Byrd, Los Gatos, Calif.
1982 Doug Williams, Merced, Calif.

Sunbelt

Year Champion
2004 Greg Pursley, Santa Clarita, Calif.
2003 Rip Michels, Mission Hills, Calif.
2002 Scott Winters, Tracy, Calif.
2001 Brandon Bendele, Adkins, Texas
2000 Dick Cobb, Las Vegas, Nev.
1999 Brandon Bendele, Adkins, Texas
1998 Clay Dale, Jefferson, Ga.
1997 Keith Green, Waco, Texas
1996 Carl Trimmer, Tucson, Ariz.
1995 Paul White, Temple, Texas
1994 Paul Peeples, McKinleyville, Calif.
1993 Tony Ponder, Deland, Fla.
1992 Ricky Icenhower, Fairgrove, Md.
1991 David Rogers, Orlando, Fla.
1990 Bo Rawdon, Mansfield, Texas
1989 Paul White, Temple, Texas
1988 James Cline, Anniston, Ala.
1987 Carl Trimmer, Tucson, Ariz.